27 Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα "Ο ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ"

Η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία, το αρχαιότερο επιστημονικό Σωματείο της χώρας μας, στα 92 συνεχή χρόνια της λειτουργίας της, έχει ως βασικό στόχο την, με υψηλά κριτήρια, ανάπτυξη και διεύρυνση της Μαθηματικής Παιδείας, της Μαθηματικής Επιστήμης και της Έρευνας και γενικότερα της Εκπαίδευσής μας. Στα πλαίσια των δραστηριοτήτων της την τρέχουσα σχολική χρονιά 2008-2009 πραγματοποίησε α) τον 70ο ετήσιο Πανελλήνιο Διαγωνισμό στα Μαθηματικά «Ο ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ» και β) την 27η Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα «Ο ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ».

Οι διαγωνισμοί αυτοί έχουν γίνει πλέον θεσμός. Η συμμετοχή σ΄ αυτούς κατά χιλιάδες των μαθητών μας αποδεικνύουν το υψηλό τους ενδιαφέρον για την επιστήμη των Μαθηματικών.

Συγχρόνως αποτελεί μια άμεση απόδειξη του επιπέδου και του ήθους της νεολαίας μας. Μπροστά σε τέτοιες λαμπρές επιδόσεις των νέων μας, όχι μόνο πρέπει να προκαλούν το θαυμασμό, αλλά να είμαστε περήφανοι γι΄ αυτούς και να έχουμε τη βεβαιότητα ότι ο τόπος μας δεν έχει μόνο ιστορία στην Επιστήμη και στην Τέχνη, αλλά και παρόν και κυρίως επιστημονικό μέλλον λαμπρό.

Το Σάββατο 27 Φεβρουαρίου 2010 η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία (Ε.Μ.Ε.) διοργάνωσε την 27η Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα «ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ», στην οποία έλαβαν μέρος 360 μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου απ’ όλη την Ελλάδα. Οι μαθητές αυτοί επιλέχθηκαν μετά από δύο διαδοχικούς Πανελληνίους Διαγωνισμούς, τον «ΘΑΛΗ» (21 Νοεμβρίου 2010, συμμετείχαν πάνω από 12.000 μαθητές) και τον «ΕΥΚΛΕΙΔΗ» (23 Ιανουαρίου 2010, διαγωνίσθηκαν 2500 μαθητές οι οποίοι επιλέχθηκαν από το διαγωνισμό της πρώτης φάσης). Οι επιτυχόντες βραβεύθηκαν σε ειδική εκδήλωση στη Μεγάλη Αίθουσα Τελετών του Πανεπιστημίου Αθηνών, την Κυριακή 28 Φεβρουαρίου 2010.

Την τελετή τίμησαν με την παρουσία τους η Υπουργός Εθνικής Παιδείας Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων κ. Άννα Διαμαντοπούλου, ο Βουλευτές Α΄ Αθηνών κ. Παντελής Οικονόμου Μαθηματικός,, Καθηγητές του Μαθηματικού Τμήματος και του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Αθηνών, και εκπρόσωποι των Παραρτημάτων της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας.

 

ΜΑΘΗΤΕΣ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ (ΜΙΚΡΟΙ)

ΟΝΟΜΑ

ΣΧΟΛΕΙΟ

ΤΑΞΗ

ΔΙΑΚΡΙΣΗ

ΛΩΛΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΤΡΙΚΑΛΩΝ ΑΘΗΝΑ

Γ

Α

ΚΑΡΑΓΚΙΑΟΥΡΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Γ

Α

ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

Β

Α

ΜΑΛΛΙΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ

1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΡΤΑΣ

Γ

Α

ΓΚΙΩΣΗΣ ΗΦΑΙΣΤΙΩΝΑΣ

1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ

Γ

Β

ΚΟΥΝΤΟΥΡΙΔΗΣ ΙΑΣΩΝ

ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

Γ

Β

ΣΤΕΦΑΝΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ

1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ

Γ

Β

ΨΑΡΟΜΗΛΙΓΚΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΜΗΛΟΥ

Γ

Β

ΓΚΑΝΤΑΡΑΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ

1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ Ν. ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ

Γ

Β

ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ ΘΩΜΑΣ

4ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

Γ

Β

ΖΑΦΕΙΡΟΠΟΥΛΟΣ ΤΣΙΓΚΑΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΑΧΙΛΛΕΑΣ

ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΑΛΛΗΝΗΣ

Β

Β

ΤΑΤΟΥΛΗΣ ΠΕΤΡΟΣ

ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

Γ

Β

ΑΣΜΑΝΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ

Β

Γ

ΒΗΧΟΥ ΕΛΛΗ

ΣΧΟΛΗ ΜΩΡΑΪΤΗ

Γ

Γ

ΜΑΡΚΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

13ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

Γ

Γ

ΝΙΚΟΛΟΥΔΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ

4ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

Γ

Γ

ΣΑΜΟΛΗΣ ΠΑΝΑΓΗΣ

1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΑΛΛΗΝΗΣ

Γ

Γ

ΤΣΟΥΚΑΛΑΣ ΦΩΤΙΟΣ

2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ

Γ

Γ

ΓΚΟΓΚΑΣ ΜΑΡΙΟΣ

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΕΠΙΣΚΟΠΗΣ ΗΜΑΘΙΑΣ

Γ

Γ

ΔΗΜΑΚΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

6ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ Ν. ΙΩΝΙΑΣ

Β

Γ

ΘΩΜΑΡΕΪΣ ΣΟΦΟΚΛΗΣ

2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΧΑΡΙΛΑΟΥ

Γ

Γ

ΚΑΡΑΠΑΝΑΓΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

ΣΧΟΛΗ ΜΩΡΑΪΤΗ

Γ

Γ

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΟΥ ΕΙΡΗΝΗ

3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΘΕΡΜΗΣ

Γ

Γ

ΦΙΚΙΩΡΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

6ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ

Β

Γ

ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΑΡΙΟΣ

ΣΧΟΛΗ ΜΩΡΑΪΤΗ

Β

Γ

 

ΜΑΘΗΤΕΣ ΛΥΚΕΙΟΥ (ΜΕΓΑΛΟΙ)


ΟΝΟΜΑ

ΣΧΟΛΕΙΟ

ΤΑΞΗ

ΔΙΑΚΡΙΣΗ

ΤΑΡΑΤΟΡΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗ

Γ

Α

ΒΛΑΧΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

1ο ΑΡΣΑΚΕΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΨΥΧΙΚΟΥ

Β

Α

ΜΠΡΑΖΙΤΙΚΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

3ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΤΡΙΚΑΛΩΝ

Γ

Α

ΠΛΑΤΙΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΨΥΧΙΚΟΥ

Β

Α

ΛΟΓΟΘΕΤΗΣ ΦΩΤΙΟΣ

ΣΧΟΛΗ ΜΩΡΑΪΤΗ

Γ

Β

ΜΑΣΤΟΡΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗ

Β

Β

ΠΑΓΩΝΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

2ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

Γ

Β

ΡΑΚΤΙΒΑΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ

Γ

Β

ΤΣΑΜΠΑΣΙΔΗΣ ΧΑΡΗΣ

ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΛΙΤΟΧΩΡΟΥ

Α

Β

ΤΣΑΡΕΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ

ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

Β

Β

ΧΑΤΖΗΑΦΡΑΤΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

2ο ΑΡΣΑΚΕΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΨΥΧΙΚΟΥ

Γ

Β

ΚΑΛΟΓΗΡΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΚΑΣΤΡΙΤΣΙΟΥ

Γ

Β

ΖΕΜΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

ΕΝΙΑΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΠΑΛΛΑΔΙΟ ΑΓΡΙΝΙΟΥ

Γ

Γ

ΚΑΛΑΝΤΖΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΔΕΜΕΝΙΚΩΝ

Β

Γ

ΠΑΜΠΑΛΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

2ο ΤΟΣΙΤΣΕΙΟ ΑΡΣΑΚΕΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΕΚΑΛΗΣ

Γ

Γ

ΓΑΛΑΝΑΚΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ

Β

Γ

ΜΑΣΤΡΟΚΑΛΟΣ ΑΡΗΣ

ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

Γ

Γ

ΤΣΕΛΛΟΣ ΛΕΟΝΑΡΔΟΣ

3ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΣΠΑΡΤΗΣ

Γ

Γ

ΧΑΡΙΣΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

2ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ

Γ

Γ

ΧΑΤΖΗΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ

ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

Γ

Γ

ΚΑΚΑΡΟΥΜΠΑΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ

7ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΠΑΤΡΩΝ

Β

Γ

ΜΕΓΑΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ

2ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ

Γ

Γ

ΜΠΟΓΙΟΚΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΑΘΗΝΩΝ

Γ

Γ

ΦΡΙΛΙΓΚΟΥ ΕΛΕΝΗ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗ

Α

Γ

ΓΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

2ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ

Γ

Γ

ΠΑΝΙΔΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ

ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΚΑΣΤΡΙΤΣΙΟΥ

Γ

Γ

 

Η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία έχει θεσμοθετήσει και απονέμει τέσσερα ειδικά βραβεία:

  • Ταρατόρης Ευάγγελος, ειδικό βραβείο στη μνήμη Γεωργίου Γεννηματά

  • Βλάχος Γεώργιος, ειδικό βραβείο στη μνήμη Μελίνας Μερκούρη

  • Μπραζιτίκος Κωνσταντίνος, ειδικό βραβείο στη μνήμη Ιωάννη Ξανθάκη

  • Πλατιάς Νικόλαος, ειδικό βραβείο στη μνήμη Βάσου Σαββαΐδη

Οι μαθητές αυτοί θα αποτελέσουν τον πυρήνα από τον οποίο θα επιλεγούν εκείνοι που θα συγκροτήσουν τις ομάδες, οι οποίες θα εκπροσωπήσουν την Ελλάδα στη Διεθνή και τις Βαλκανικές Μαθηματικές Ολυμπιάδες